Observator » Ştiri sociale » Un turist israelian a murit luat de o viitură în Munţii Făgăraş

Un turist israelian a murit luat de o viitură în Munţii Făgăraş

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 29.09.2015, 16:17 | Modificat la 29.09.2015, 16:38

Un turist israelian a murit în urmă cu câteva ore în Munţii Făgăraş. Bărbatul era ghid pentru alţi trei israelieni. Împreună, s-au aventurat pe un traseu periculos şi au fost surprinşi de o viitură

Un turist israelian a murit în urmă cu câteva ore în Munţii Făgăraş. Bărbatul era ghid pentru alţi trei israelieni. Împreună, s-au aventurat pe un traseu periculos şi au fost surprinşi de o viitură

Cei trei supravieţuitori: doi bărbaţi şi o femeie, au fost coborâţi, în siguranţă, de pe munte. Au cerut ajutor după ce viitura le-a blocat traseul. În acest moment, echipele de salvatori montani încearcă să recupereze şi cadavrul.

Tragedia s-a petrecut în zona Valea lui Stan, aproape de Barajul Vidraru. Zona este una extrem de dificilă şi periculoasă.

Articolul continuă după reclamă

Israelianul mort avea 45 de ani şi era rezident în România. A încercat să-l salveze pe unul dintre turişti, de 22 de ani, care fusese luat de viitură în timp ce escalada o cascadă. A reuşit să-l scoată dar el a fost izbit de stânci şi a murit înecat.