Observator » Ştiri sociale » Un vestigiu al Cetăţii Timişoarei, de pe vremea habsburgilor, a fost descoperit chiar în centrul oraşului

Un vestigiu al Cetăţii Timişoarei, de pe vremea habsburgilor, a fost descoperit chiar în centrul oraşului

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.06.2018, 07:50 | Modificat la 26.06.2018, 08:22

Un vestigiu al Cetăţii Timişoarei, de pe vremea habsburgilor, a fost descoperit chiar în centrul oraşului de pe Bega odată cu săpăturile pentru lărgirea drumului.

Un vestigiu al Cetăţii Timişoarei, de pe vremea habsburgilor, a fost descoperit chiar în centrul oraşului de pe Bega odată cu săpăturile pentru lărgirea drumului.

Este vorba despre Poarta Vienei, care era una dintre cele mai importante căi de acces în oraş în urmă cu trei secole.

Acum, arheologii propun ca poarta să fie reconstruită. Numai că pe fostele ruine se află acum un sens giratoriu.

Articolul continuă după reclamă