Observator » Sondaj » SONDAJ: Obişnuiţi să reciclaţi medicamentele expirate?

SONDAJ: Obişnuiţi să reciclaţi medicamentele expirate?

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.05.2024, 07:16 | Modificat la 19.05.2024, 07:21

Cei mai mulţi români aruncă medicamentele expirate la gunoi, deşi riscul de poluare este uriaş. Ele trebuie distruse în unităţi specializate. Noile prevederi legale obligă spitalele şi dispensarele să preia această sarcină. Ulterior, unitatea sanitară predă deșeurile unor operatori economici de transport, care vor duce medicamentele într-un centru de reciclare avizat. Acolo vor fi incinerate.

Vă invităm să răspundeţi la sondajul de mai jos: