Atleta naturalizată pentru România Delvine Relin Meringor s-a clasat, duminică, pe locul 7 în proba de maraton, la Jocurile Olimpice de la Paris. A doua reprezentantă tricoloră, Joan Chelimo Melly, a abandonat cursa de 42,195 kilometri după 37 de minute. România încheie participarea în probele atletice fără medalie.

la 11.08.2024 , 12:58

Delvine Meringor, pe locul 7 în proba de maraton
Delvine Meringor, pe locul 7 în proba de maraton - Profimedia

Delvine Relin Meringor (31 de ani, originară din Kenya, legitimată la Steaua Bucureşti) a încheiat cursa de maraton cu timpul de 2.24.56 ore, pe locul 7. Meringor a fost prima sportivă din Team Romania care s-a calificat la JO de la Paris, după ce a încheiat Maratonul Barcelona 2023 pe locul 3, în 2:20.48 ore, a doua cea mai bună performanţă din istoria probei în România.

JO 2024. Joan Melly a abandonat după 37 de minute

La rândul său, Joan Chelimo Melly a fost nevoită să abandoneze cursa de duminică după ce a trecut borna de 10 km, circa 37 de minute, când se afla pe locul 66. Ambele sportive şi-au marcat debutul olimpic la Paris. relatează news.ro.

Maratonul de la Paris a fost câştigat la mare luptă de Sifan Hassan (Olanda, 2.22.55 ore), nou record olimpic, iar pe podium au mai urcat Tigst Assefa (Egipt, 2.22.58) şi Hellen Obiri (Kenya, 2.23.10).

În istoria participărilor româneşti în proba simbol a Jocurilor Olimpice se remarcă Lidia Şimon, cu cinci participări între anii 1996-2012 şi medalie de argint la JO 2000, respectiv Constantina Tomescu Diţă, cu trei participări şi apogeul la ediţia din 2008, când la 38 de ani cucerea aurul olimpic.

Proba similară masculină a revenit, sâmbătă, atletului etiopian Tamirat Tola, care a stabilit un nou record olimpic în 2:06.26 ore, iar celelalte medalii au fost câştigate de Bashir Abdi (Belgia, 2:06.47) şi Benson Kipruto (Kenya, 2:07.00).

​Rezultatele complete ale atleţilor tricolori la JO 2024

Delegaţia atletică a României la JO de la Paris a numărat 12 sportivi, însă aceştia nu au reuşit să urce pe podium în probele în care au luat startul. La lungime, dar şi la triplusalt a fost calificată şi Florentina Iuşco, suspendată însă de TAS după ce a fost depistată pozitiv la furosemid, un diuretic aflat pe lista interzisă a WADA.

Rezultatele complete ale atleţilor tricolori la JO de la Paris sunt: Andreea Elena Taloş - locul 10 în finală la triplusalt, Diana Ion – locul 13 triplusalt, Daniela Stanciu – locul 19, săritura în înălţime, Rareş Toader – locul 18, aruncarea greutăţii, Stella Rutto – locul 31, 3.000 metri obstacole, Alexandru Novac – locul 16, aruncarea suliţei, Bianca Ghelber – locul 9, aruncarea ciocanului, Andrea Mikloş – locul 14, 400 metri, Alin Firfirică – locul 11, aruncarea discului, Alina Rotaru Kottmann – locul 7, săritura în lungime, Delvine Relin Meringor – locul 7 şi Joan Chelimo Melly – abandon, la maraton.

Vezi jocurile olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR* . Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului).

Vi se par prea stricte regulile impuse pentru uniforma elevilor?
Observator » Sport » JO 2024. Delvine Meringor, pe locul 7 în proba de maraton. Joan Melly a abandonat cursa după 37 de minute