Marius Copil, calificat în sferturile turneului ATP de la s-Hertogenbosch
Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP pe iarbă de la s-Hertogenbosch (Olanda), după ce l-a învins pe al patrulea favorit, spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, cu 7-6 (5), 6-4
![](https://img.observatornews.ro/0/2015/6/10/154251/1433959917af53da88.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP pe iarbă de la s-Hertogenbosch (Olanda), după ce l-a învins pe al patrulea favorit, spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, cu 7-6 (5), 6-4
Copil, posesorul unui wildcard, s-a impus într-o oră și 26 de minute în fața câștigătorului ediției din acest an a turneului BRD Năstase Țiriac Trophy.
Marius Copil (24 ani), aflat pe locul 196 în lume, a reușit nu mai puțin de 15 ași în fața experimentatului Garcia-Lopez (32 ani), care ocupă locul 34 în clasamentul ATP.
Românul și-a asigurat un cec de 15.880 euro și 45 de puncte ATP, iar în sferturi îl va înfrunta pe luxemburghezul Gilles Muller, care a dispus de canadianul Vasek Pospisil, al nouălea favorit, cu 6-4, 4-6, 7-6 (6).
Copil și Muller (32 ani, locul 53 ATP) s-au întâlnit până acum de două ori, luxemburghezul învingând în 2010, la Eckental (Germania), cu 7-6 (3), 7-6 (3), în optimi, iar arădeanul în 2013, la Quimper (Franța), cu 5-7, 6-4, 6-4, în optimi.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰