Simona Halep, accidentată la gleznă, a pierdut finala turneului de la Roma

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 6 şi locul 4 WTA, a pierdut, duminică, finala turneului de la Roma în faţa sportivei ucrainene Elina Svitolina. Românca a suferit o accidentare destul de gravă, la gleznă, în primul set.

Halep a fost învinsă de Svitolina, locul 11 WTA şi favorită 8, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-1. Meciul a durat două ore şi şapte minute.

Românca a ratat şansa de urca pe locul trei în ierarhia tenisului feminin.

Pentru prezenţa în finală, Halep va primi 230.565 de euro şi 585 de puncte în clasamentul WTA.

Halep s-a impus săptămâna trecută la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid, în timp ce Elina Svitolina a câştigat în acest an trei turnee: Istanbul, Taipei City şi Dubai.

Drumul spre casă din vacanţă. Amânaţi întoarcerea pentru a evita aglomeraţia?

Observator » Sport » Simona Halep, accidentată la gleznă, a pierdut finala turneului de la Roma