Autostrada Urbană a început să se surpe, deşi abia a fost inaugurată
Se surpă asfaltul abia turnat pe Autostrada Urbană. Inaugurat cu mare fast la finalul anului trecut, tronsonul de 3 kilometri a început să cedeze. Aşa că muncitorii au intrat din nou cu excavatorul în investiţia de zeci de milioane de euro a Companiei de Drumuri.
Se surpă asfaltul abia turnat pe Autostrada Urbană. Inaugurat cu mare fast la finalul anului trecut, tronsonul de 3 kilometri a început să cedeze. Aşa că muncitorii au intrat din nou cu excavatorul în investiţia de zeci de milioane de euro a Companiei de Drumuri.
Nimeni nu ştie motivul pentru care şoseaua a luat-o la vale. Muncitorii ridică din umeri şi continuă să sape. Porţiunea de 3,3 kilometri de Autostradă Urbană a fost inaugurată la finalul anului trecut, după trei ani de lucrări.
Compania de Drumuri spune că Autostrada Urbană are o garanţie de doi ani, iar constructorul va fi tras la răspundere.
Pe autostrada Bucureşti-Piteşti unde asfaltul turnat pe ploaie, la începutul anului, s-a transformat în capcane pentru şoferi. Iar pe Autostrada Soarelui, lucrările de amploare promise de autorităţi pe primii 30 de kilometri de la ieşirea din Capitală sunt întârziate din cauza birocraţiei.
