Cu doar câteva ore înainte de startul CM2026, peste 170.000 de bilete sunt în continuare la vânzare
Vânzătorii de bilete vor fi probabil primii care vor pierde Cupa Mondială din acest an, având în vedere că aproape 180.000 de bilete sunt încă disponibile pe platformele oficiale de revânzare cu doar câteva zile înainte de începerea turneului.
Prețul mediu al biletelor pe portalul oficial de revânzări a scăzut cu 20% în ultima lună. După ce a luat în considerare o taxă de revânzare de 26% pentru tranzacțiile prin intermediul platformei, Financial Times a calculat că majoritatea revânzărilor ar putea fi acum în pierdere.
Portalul de revânzare al FIFA listează în prezent 176.000 de bilete pentru faza de deschidere a grupelor competiției, când fiecare echipă joacă împotriva altor trei. Estimările FT privind prețurile și disponibilitatea, bazate pe datele colectate de pe portalul FIFA, arată, de asemenea, o diferență mare de entuziasm între diferitele echipe. Aproximativ 16.000 de bilete sunt nevândute pentru meciurile care implică Iranul, cel mai ieftin loc standard de pe piață având un preț de 138 de dolari.
Chiar și SUA, principala gazdă a turneului, se luptă să vândă bilete, cu 4.400 de bilete încă disponibile pe portalul de revânzare pentru meciul de deschidere împotriva Paraguayului. În ciuda reducerilor substanțiale, biletul mediu cotat pe site pentru acest meci costă încă peste 800 de dolari. Cele mai ieftine bilete rămase disponibile pentru acest meci de la FIFA costă 1.120 de dolari.
Pe lângă revânzări, FIFA continuă să listezeze aproximativ 15.000 de bilete pentru meciurile din faza grupelor.
Locurile goale ar fi o jenă pentru FIFA, organismul de conducere al fotbalului mondial, care a optat pentru o stabilire a prețurilor biletelor mult mai mari decât în edițiile anterioare ale Cupei Mondiale, despre care a spus că este în conformitate cu condițiile pieței locale.
Turneul de cinci săptămâni se desfășoară în SUA, Mexic și Canada și începe joi.
Costurile inițiale ridicate ale biletelor și utilizarea prețurilor variabile - unde prețurile cresc și scad odată cu cererea - au atras o reacție acerbă din partea grupurilor de fani și a politicienilor locali. Procurorii generali din New York și New Jersey au lansat anchete cu privire la ceea ce au numit prețuri "incredibil de mari" ale biletelor.
Grupurile de fani estimează că prețul urmăririi unei echipe la Cupa Mondială din această vară va fi de cinci ori mai mare decât acum patru ani. Prețurile pentru finala Cupei Mondiale din New Jersey încep de la 4.185 de dolari, crescând la 5.575 de dolari pentru locurile "standard" și 8.680 de dolari pentru cele "premium".
FIFA a lăudat anterior cererea puternică de bilete la Cupa Mondială și a declarat în ianuarie că site-ul său de bilete a primit peste 500 de milioane de cereri de rezervare. Organizația cu sediul în Zurich a declarat că se așteaptă să strângă peste 3 miliarde de dolari din vânzările de bilete și ospitalitate în timpul turneului, de peste trei ori mai mult decât la Cupa Mondială precedentă din Qatar, din 2022.
În faza grupelor, o medie de 3.900 de bilete sunt încă disponibile pentru fiecare dintre cele trei meciuri cu Arabia Saudită, în ciuda faptului că țara s-a bucurat de o tragere la sorți relativ strălucitoare împotriva fostelor câștigătoare, Spania și Uruguay.
Riadul a cheltuit sume generoase pentru a-și construi o reputație în acest sport în perioada premergătoare candidaturii sale de succes pentru a găzdui Cupa Mondială din 2034. Dar echipa lor nu s-a dovedit a fi mai populară decât adversara sa finală din grupă, Capul Verde, o națiune cu o populație de doar aproximativ 500.000 de locuitori.
În schimb, entuziasmul pentru Mexic - care își joacă cele trei meciuri din grupă acasă, în Mexico City și Guadalajara - înseamnă că există doar 300 de bilete disponibile pe meci, acestea fiind tranzacționate în medie la un preț de patru ori mai mare decât prețul inițial de achiziție.
Biletele pentru Columbia au înregistrat cea mai mare creștere medie pe piața de revânzare, biletele fiind tranzacționate la peste cinci ori valoarea nominală. Meciul dintre Columbia și Portugalia de la Miami este în prezent cel mai scump meci, costând în medie de șase ori valoarea nominală. Biletul mediu încă de vânzare are un preț de 3.000 de dolari.
Unele țări mici au reușit să genereze mult entuziasm. Puținele bilete rămase pentru a vedea Scoția jucând, care s-a calificat la prima sa Cupă Mondială din 1998, se tranzacționează cu 85% peste prețul inițial de lansare. Biletul mediu disponibil pentru a vedea Scoția jucând împotriva Braziliei costă aproximativ 2.000 de dolari.
FIFA a permis persoanelor să cumpere patru bilete pe meci, până la 40 în total. Acestea pot fi apoi revândute pe platformele de revânzare, ceea ce înseamnă că prețurile actuale pentru a intra în meciuri sunt extrem de variabile. În Toronto, unde legile locale anti-ticket-tout impun ca revânzarea să aibă loc la valoarea nominală, puține bilete sunt disponibile pentru revânzare.
Ca răspuns la criticile privind prețurile ridicate, FIFA a introdus un număr mic de bilete mai ieftine.
FIFA, care a fost contactată pentru comentarii, a declarat anterior că se "concentrează pe asigurarea unui acces echitabil la jocul nostru pentru fanii existenți, dar și pentru cei potențiali" și că strategia sa de vânzare a biletelor acoperă "o gamă largă de prețuri".
