Observator » Ştiri economice » ANAF va renunța la ”lista rușinii”, cu numele restanțierilor

ANAF va renunța la ”lista rușinii”, cu numele restanțierilor

Intrarea în sediul central ANAF ANAF renunță la lista rușinii, cu numele datornicilor - Observator
Cristian Toteştean | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.02.2019, 17:18 | Modificat la 28.02.2019, 17:27

ANAF va renunța la publicarea obligațiilor fiscale restante ale persoanelor fizice, așa-numita listă a rușinii. Decizia este prevăzută într-un proiect de ordin anunțat joi.

ANAF va renunța la publicarea obligațiilor fiscale restante ale persoanelor fizice, așa-numita listă a rușinii. Decizia este prevăzută într-un proiect de ordin anunțat joi.

Lista rușinii nu va mai conține numele persoanelor fizice care au restanțe la ANAF și nici datoriile lor. Vor fi publicate, în schimb, doar restanțele la buget ale persoanelor juridice.

”Intrăm în normalitate și încetăm expunerea inutilă a contribuabililor, deoarece este mai importantă recuperarea restanțelor decât spectacolul mediatic.” a declarat Ministrul de Finanțe, într-un comunicat al instituției pe care o conduce.

Articolul continuă după reclamă

Potrivit Ministerului de Finanțe, prin noul proiect de ordin se reglementează și situația în care un debitor are de recuperat sume de la stat, (sume de rambursat/restituit de la buget ori sume de încasat de la autorități contractante ale statului român), caz în care acești debitori nu sunt considerați că înregistrează obligații fiscale restante, astfel că nici contribuabilii în această situație nu vor fi publicați pe pagina de internet a ANAF.

Proiectul de ordin a fost publicat pe site-ul ANAF.