Observator » Evenimente » Doi bărbați cu coronavirus au murit acasă, în Olt și Constanța. Unul a refuzat internarea, celălalt s-a externat la cerere

Doi bărbați cu coronavirus au murit acasă, în Olt și Constanța. Unul a refuzat internarea, celălalt s-a externat la cerere

Cele două victime sunt doi bărbați din Olt și Constanța Doi bărbați cu coronavirus au murit acasă, în Olt și Constanța. Unul a refuzat internarea, celălalt s-a externat la cerere - Profimedia / imaginie ilustratuvă
Veronica Micu | Timp citire: 2 minute
Publicat la 16.07.2020, 14:13 | Modificat la 16.07.2020, 14:49

Lipsa unei legi care să reglementeze carantina și izolarea persoanelor infectate cu noul coronavirus continuă să facă victime. Doi bărbați din Olt și Constanța au murit acasă, după ce unul a refuzat internarea, iar celălalt s-a externat la cerere.

  • Grupul de Comunicare Strategică a anunţat joi alte 777 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în ultimele 24 de ore.
  • Numărul pacienţilor cu test pozitiv care au fost externaţi la cerere a ajuns la 757.

Cel mai recent bilanț făcut public de autorități anunță că, în ultimele 24 de ore, în România au fost înregistrate 19 decese ale unor persoane cu Covid-19.

Victimele - 14 bărbați și 5 femei - erau din Argeș, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brașov, Constanța, Galați, Harghita, Mehedinți, București, Neamț, Prahova, Suceava, Timiș și Vâlcea.

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, unul dintre bărbații decedați fusese externat la cerere.

Articolul continuă după reclamă

Acesta s-a stins miercuri, 15 iulie, acasă, după ce s-a externat din Spitalul de Boli Infecțioase.

Bărbatul avea 97 de ani și suferea de comorbidități (hepatită B și C, hipertensiune arterială, diabet zaharat).

A refuzat internarea, a murit acasă

Tot miercuri seară, un bărbat de 56 de ani din Olt a murit acasă, după ce a refuzat internarea.

Pe acelaşi subiect

El a fost confirmat cu noul coronavirus în data de 12 iulie, seara. Nu a vrut să se interneze și a plecat acasă.

Trei zile mai târziu, bărbatului i s-a făcut rău și a murit. 

Potrivit reprezentanţilor DSP Olt, bărbatul avea şi boli asociate: insuficienţă cardiacă congestivă, insuficienţă mitrală, insuficienţă respiratorie, hipertensiune arterială şi obezitate.

Citește și: