Observator » Evenimente » Cutremur în România, vineri de dimineaţă. E al patrulea seism din septembrie

Cutremur în România, vineri de dimineaţă. E al patrulea seism din septembrie

Cutremur în România Cutremur în România, vineri de dimineeaţă. E al patrulea seism din septembrie - Twitter
Cosmin Stăniloiu | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.09.2019, 07:23 | Modificat la 06.09.2019, 07:30

Un cutremur cu magnitudinea 3 pe scara Richter s-a produs vineri dimineaţa, la ora locală 3:20, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, potrivit Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Un cutremur cu magnitudinea 3 pe scara Richter s-a produs vineri dimineaţa, la ora locală 3:20, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, potrivit Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 73 de kilometri şi s-a resimţit în apropierea oraşelor:  Odobeşti (29 km), Panciu (33 km), Focşani (43 km), Oneşti (44 km) şi Mărăşeşti (46 km).

De la începutul lunii septembrie şi până în prezent, în România au avut loc patru seisme, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 4,5. 

Articolul continuă după reclamă

Cutremurul cu magnitudinea de 4,5 pe scara Richter a avut loc marţi, 3 septembrie în zona seismică Vrancea, dar în judeţul Buzău, fiind însă cel mai mare seism produs anul acesta în ţara noastră.

În 2018, în data de 28 octombrie, a avut loc un seism de 5,8 pe Richter în judeţul Buzău, mişcarea tectonică fiind resimţită şi la Bucureşti.