Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Evacuare cu scandal la Braşov. Proprietara unei case a cerut ajutorul autorităţilor, după ce chiriaşa a uitat să mai plătească şi i-a adus în curte zeci de câini

Evacuare cu scandal pe o stradă din Braşov. Proprietarul unei case a fost nevoit să apeleze la poliție, jandarmi și executor judecătoresc ca să scape de chiriaşă. Femeia transformase proprietatea în adăpost ilegal de câini şi refuza să îşi plătească chiria. Mai mult, a protestat vehement când au intervenit autorităţile iar câinii protejaţi de ea au ieşit în stradă. 

de Claudiu Loghin

la 19.03.2025 , 14:50

"Lasă-mi casa în pace, că e a mea! Lasă-o aici! Ajutor! Lasă asta. Ajutor!"

Totul a început în luna decembrie a anului trecut, atunci când proprietara imobilului l-a închiriat fără să ştie cui închiriază această proprietate şi fără să ştie că după doar câteva zile de la momentul încheierii contractului, în casă chiriaşa a adus foarte mulţi câini. 

Evacuare cu scandal la Braşov

Vezi și

Pe baza a  ceea ce spun vecinii, în această casă sunt undeva între 20 şi 30 de câini. Casa nu mai are alimentare cu energie electrică, nu mai are alimentare cu apă curentă, chiriaşa nu a achitat nicio plată până acum din decembrie, acţiunea de evacuare este începută însă nu este terminată, astfel încât, în continuare chiriaşa stă cu câinii în acest imobil.

Oamenii sunt revoltaţi de faptul că sunt în pericol, sunt atacaţi frecvent de câinii care ies din această curte, sunt deranjaţi de zgomot şi de mirosul care emană din curte, din cauza dejecţilor care provin de la animale. Femeia spune că are carnete de sănătate pentru câini şi că legea nu prevede câţi câini poate ţine un om în propria curte.

Vecinii sunt revoltaţi de faptul că au cerut ajutorul instituţiilor statului şi cel puţin până la acest moment, dat fiind că situaţia continuă nu l-au primit. 

Claudiu Loghin Like

Lucrez în presă din 1999. Din 2004, sunt în televiziune.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Obişnuiţi să daţi mai departe cadourile primite care nu vă plac?
Observator » Evenimente » Evacuare cu scandal la Braşov. Proprietara unei case a cerut ajutorul autorităţilor, după ce chiriaşa a uitat să mai plătească şi i-a adus în curte zeci de câini