Video Examenul la şcolile de poliţie se schimbă: Proba fizică va cântări 50% din nota finală
Probele de admitere la şcolile de poliţie se înăspresc. Chiar şi în lipsă de personal, Ministerul de Interne schimbă regulile şi pune mai mult accent pe proba fizică a examenului. Candidaţii vor întâmpina aşadar dificultăţi mai mari şi vor avea nevoie de o condiţie fizică mult mai bună pentru a fi admişi.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Baremele pentru a trece proba sportivă sunt destul de dificile. Un traseu de 400 de metri, care contine cam toate elementele necesare: rostogoliri, sărituri, săritura unei capre de aproximativ 60 de centimetri, un culoar cu o dimensiune considerabilă de 10 metri, pe care toţi aceşti pretendenţi la Academie de Poliţie vor trebui să îl parcurgă.
Bineînţeles, contra unui timp. Iar anul acesta s-a modificat. Este 50% din media finală pentru accedere. Sunt foarte mulţi care se pregătesc chiar şi cu 6 luni şi un an înainte de a da la academiile sau la şcolile de poliţie.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰