Observator » Evenimente » Încă un român cucereşte cel mai înalt vârf al lumii! Alpinistul Justin Ionescu a urcat şi el pe Everest

Încă un român cucereşte cel mai înalt vârf al lumii! Alpinistul Justin Ionescu a urcat şi el pe Everest

Justin Ionescu si Horia Colibasanu
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 17.05.2017, 11:27 | Modificat la 17.05.2017, 11:43

Preşedintele Federaţiei Române de Alpinism şi Escaladă, Justin Ionescu, a atins, marţi, vârful Everest (8.848 m), la puţin timp după ce un alt alpinist român, Horia Colibăşanu, reuşise performanţa de a urca pe cel mai înalt munte de pe planetă.

Preşedintele Federaţiei Române de Alpinism şi Escaladă, Justin Ionescu, a atins, marţi, vârful Everest (8.848 m), la puţin timp după ce un alt alpinist român, Horia Colibăşanu, reuşise performanţa de a urca pe cel mai înalt munte de pe planetă.

"Veste din Himalaya: Justin Ionescu a atins ieri, în cursul dimineţii, vârful Everest, pe partea sudică a masivului. Mai multe informaţii, pe măsură ce avem", a anunţat federaţia, pe pagina sa de Facebook.

Horia Colibăşanu a reuşit, marţi, o premieră pentru alpinismul românesc, dar şi o performanţă sportivă remarcabilă la nivel internaţional: a urcat pe vârful Everest (8.848 m), fără oxigen suplimentar şi fără ajutorul unei echipe de şerpaşi.

Articolul continuă după reclamă

Sursa: Agerpres , Facebook/ Federaţia Română de Alpinism şi Escaladă