Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Aproape 100 de stații STB își schimbă numele. Reacția oamenilor la noile denumiri: "Refuz să cred, astea sunt glume"

Schimbări fără inspiraţie. Aproape o sută de staţii de tramvai şi autobuz din Bucureşti îşi modifică numele, iar locuitorii din cartiere nu înţeleg legătura cu zona lor. Apar, printre altele, Costineşti, Nuvelei şi Drumul Racului! Oricum, nu denumirile sunt problema. Călătorii sunt mai supăraţi că mijloacele de transport vin rar şi sunt murdare.

de Ana Grigore

la 01.03.2025 , 20:28

Cele mai multe staţii rebotezate au numele legat de platforme industriale care nu mai există. 

Staţia Foradex, aflată în nordul Capitalei, îşi are denumirea de la o fostă fabrică care exista în zonă. Deşi fabrica a fost desfiinţată în urmă cu mai bine de 20 de ani, numele statiei a rămas un reper. De la 3 martie, însă, denumirea va fi schimbată iar Foradex devinde Santiago. Bucureştenii care locuiesc în cartierul Dămăroaia nu văd legătura dintre noul nume, Santiago, şi zona din nordul Capitalei.

Noile denumiri nu sunt pe placul bucureștenilor

Vezi și

"Asta refuz să cred, astea sunt glume! Refuz să cred, ce treabă are Santiago cu noi? Să se ducă în Spania, să se ducă în alte părţi", spune un localnic. 

Pe acelaşi subiect

Staţiile Piaţa Pucheni, Palatul Parlamentului, Urbis, Complex Comercial, de pildă, se vor numi Munții Carpați, Uranus, Vijeliei, respectiv Costinești. Angajaţii Asociației de Dezvoltare pentru Transport Public, care a decis schimbările, spun că noile denumiri au o legătură cu zonele respective. Locuitorii din zonă, însă, nu o văd.

"E ceva prin zona pe aici care să aibe legătură cu Costinesti? Nu are nicio legătură din punctul meu de vedere", spune un alt localnic.  

Lista staţiilor redenumite o găseşti pe site-ul Asociaţiei de Dezvoltare pentru Transport Public din Capitală. Bucurestenii care merg zilnic cu mijloacele de transport în comun cred că altele sunt adevăratele probleme.

În București sunt peste 2.000 de stații de autobuz, tramvai și troleibuz. În patru din 10 nu există niciun fel de adăpost pentru călătorii care așteaptă mijloacele de transport.

Ana Grigore Like

Mereu am fost curioasă să aflu ce se întâmplă în jurul meu, să cunosc oameni și povești. Meseria aceasta mă caracterizează cel mai bine și cred că ea m-a ales pe mine înainte ca eu să o aleg pe ea.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Dacă ai studia în străinătate, ai lua în considerare să te întorci în România după absolvire?
Observator » Evenimente » Aproape 100 de stații STB își schimbă numele. Reacția oamenilor la noile denumiri: "Refuz să cred, astea sunt glume"