Mâncarea românească i-a trimis la spital pe doi turiști suedezi
Mâncarea românească era la un pas să le fie fatală. Doi turiști suedezi au ajuns la spital, după ce s-au simțit extrem de rău.
![](https://img.observatornews.ro/0/2022/8/18/484509/img-2022-08-18t223713-279-9ccc2b77.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Oamenii au încercat produsele tradiționale românești și s-au ales cu o toxiinfecție alimentară, scrie Monitorul de Botoșani. Inițial, turiștii de 25 și 44 de ani au încercat să se trateze cu medicamente de la farmacie, dar nu și-au făcut niciun efect.
Au ajuns de urgență la spital
Ajunşi la urgenţe, cei doi au fost preluaţi de cadrele medicale şi li s-au administrat tratamente specifice. „Cei doi pacienți s-au prezentat în serviciul nostru cu stări de vomă, diaree şi deshidratare. Simptome specifice unei toxiinfecţii alimentare. Au fost echilibraţi hemodinamic, ulterior fiind dirijaţi către secția de boli infecţioase”, a spus un medic din cadrul UPU-SMURD.
Cei doi urmau să fie supuşi şi unor serii de analize pentru a se stabili cu exactitate natura stării lor, şi mai ales unde au consumat produsele care le-ar fi putut cauza starea pe care o aveau.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰