Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Mercenarii lui Horaţiu Potra, la instanţa supremă. 14 dintre ei au constestat deciziile iniţiale

Paisprezece dintre presupuşii membri ai grupării conduse de Horaţiu Potra, acuzată că ar fi încercat să destabilizeze ordinea constituţională, au contestat măsurile preventive impuse în dosar. Marţi, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie decide dacă aceştia vor rămâne sub control strict sau vor beneficia de măsuri mai blânde. Potra, considerat liderul grupării şi dat în urmărire internaţională de peste cinci luni, este încă de negăsit. În total, în dosar sunt vizaţi 18 inculpaţi - unii în arest preventiv, alţii în arest la domiciliu sau sub control judiciar, potrivit News.ro

de Redactia Observator

la 19.08.2025 , 14:02

Mercenarii lui Horaţiu Potra, la instanţa supremă. 14 dintre ei au constestat deciziile iniţiale Mercenarii lui Horaţiu Potra, la instanţa supremă. 14 dintre ei au constestat deciziile iniţiale

Potrivit Parchetului ICCJ, infracţiunile de care sunt acuzaţi cei 18 inculpaţi sunt tentativă la acţiuni contra ordinii constituţionale, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, operaţiuni ilegale cu articole pirotehnice şi instigare publică. Procurorul de caz a precizat că audierile din 1 august aveau legătură cu operaţiunile din 26-27 februarie, când au fost făcute 47 de percheziţii la adrese din judeţele Sibiu, Mureş, Ilfov, Timiş şi Cluj, la apropiaţi ai lui Călin Georgescu. Percheziţiile au vizat locuinţele a 27 de persoane şi patru sedii de firmă. 

Una dintre persoanele la care s-au făcut percheziţii atunci este mercenarul Horaţiu Potra, în casa căruia, într-un seif încastrat sub podea, au fost descoperite pachete cu teancuri de dolari, politicianul din Mediaş spunând că legea nu îl obligă să îşi ţină banii la bancă. Tot la Potra au fost descoperite numeroase arme, el declarând că îşi "asumă" nerespectarea regimului armenilor şi muniţiei şi refuzând să facă alte comentarii cu privire la armele deţinute ilegal.

Mercenarii lui Horaţiu Potra, la instanţa supremă

Articolul continuă după reclamă

Dosarul deschis atunci viza infracţiuni de iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, precum şi aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup, promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid împotriva umanităţii şi de crime de război, precum şi răspândirea, în spaţiul public, a unor idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe.

Anchetatorii precizau că vasta operaţiune "a avut drept scop documentarea şi investigarea activităţilor infracţionale ale persoanelor vizate, probarea legăturilor infracţionale, respectiv identificarea de bunuri şi înscrisuri folosite în activitatea infracţională".

În 26 februarie, Călin Georgescu a fost ridicat atunci din trafic, dus la audieri şi inculpat pentru acţiuni împotriva ordinii constituţionale, comunicarea de informaţii false, fals în declaraţii în formă continuată privind sursele de finanţare a campaniei electorale şi declaraţiile de avere. Fostul candidat la alegerile prezidenţiale susţinea că ancheta care îl vizează îi "aminteşte de mentalitatea şi sistemul comunist din anii '50". 

Georgescu a fost plasat atunci sub control judiciar pentru 60 de zile, având mai multe interdicţii, între care şi aceea de a posta pe reţele de socializare mesaje rasiste, legionare, fasciste, antisemite sau xenofobe. El susţinea, la vremea respectivă, că ancheta care îl vizează îi ”aminteşte de mentalitatea şi sistemul comunist din anii '50”.

În 4 august, Ministerul Public informa că procurorul de caz a dispus schimbarea încadrării juridice a faptelor pentru Călin Georgescu din infracţiunile de comunicarea de informaţii false şi instigare la tentativă la comiterea de acţiuni împotriva ordinii constituţionale în infracţiunile de complicitate la tentativă la comiterea unor acţiuni împotriva ordinii constituţionale şi comunicarea de informaţii false, în formă continuată (două acte materiale). În acest dosar sunt cercetaţi şi mercenari din gruparea lui Horaţiu Potra.

Printre cei audiaţi în dosar s-a numărat atunci şi fostul mercenar din Legiunea Străină Eugen Sechila, care a fost ridicat cu mandat de pe Aeroportul Henri Coandă din Capitală, de unde urma să se îmbarce într-o cursă internă spre Oradea.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi hotărât cu cine votaţi pentru Primăria Capitalei?
Observator » Evenimente » Mercenarii lui Horaţiu Potra, la instanţa supremă. 14 dintre ei au constestat deciziile iniţiale