Observator » Evenimente » Misiune grea pentru salvamontişti în Munţii Bucegi, după ce o turistă s-a rănit pe traseu

Misiune grea pentru salvamontişti în Munţii Bucegi, după ce o turistă s-a rănit pe traseu

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.10.2019, 09:43 | Modificat la 28.10.2019, 11:33

În Munţii Bucegi, salvamontiştii au avut o misiune în condiţii extreme. Ei au coborât o turistă care se rănise pe un traseu dificil. Cu traumatisme la coloană, femeia a fost ancorată bine de targă, şi, cu ajutorul unor frânghii, a fost transportată cu grijă pe cărările muntelui.

În Munţii Bucegi, salvamontiştii au avut o misiune în condiţii extreme. Ei au coborât o turistă care se rănise pe un traseu dificil. Cu traumatisme la coloană, femeia a fost ancorată bine de targă, şi, cu ajutorul unor frânghii, a fost transportată cu grijă pe cărările muntelui.

Salvatorii din Buşteni au fost foarte atenţi la fiecare pas, mai ales că era noapte.

Turista urcase, împreună cu o prietenă, pe Jepii Mari, şi, la un moment dat, a alunecat şi a căzut zeci de metri într-o prăpastie.

Articolul continuă după reclamă

Din fericire, când echipajul a ajuns la ea, era conştientă. Într-un final, a fost dusă în siguranţă la spital.