Observator » Evenimente » A murit asistenta medicală din Zimnicea, care a suferit un accident vascular cerebral după o noapte de gardă

A murit asistenta medicală din Zimnicea, care a suferit un accident vascular cerebral după o noapte de gardă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.11.2018, 08:23 | Modificat la 05.11.2018, 08:25

Asistenta medicală din Zimnicea, care a suferit un accident vascular cerebral după o noapte de gardă, s-a stins, ieri după-amiază, pe patul de spital. Era internată, în comă profundă, la Institutul de Neurologie şi Boli Neurovasculare din Capitală.

Asistenta medicală din Zimnicea, care a suferit un accident vascular cerebral după o noapte de gardă, s-a stins, ieri după-amiază, pe patul de spital. Era internată, în comă profundă, la Institutul de Neurologie şi Boli Neurovasculare din Capitală.

În urmă cu aproape o săptămână, Carmen Vătafu s-a prăbuşit în faţa colegilor la sfâşitul gărzii. Acuza dureri puternice de cap şi probleme de vedere, însă ambulanţa ar fi fost chemată foarte târziu.

În spitalul din Zimnicea, ancheta este încă în desfăşurare, iar cazul readuce în atenţie condiţiile în care cadrele medicale muncesc, uneori, până la epuizare.

Articolul continuă după reclamă

Lista medicilor care au murit în gardă, în ultimii 15 ani, are până acum, 44 de nume.