Observator » Evenimente » Nelson Mandela a fost conectat la aparate

Nelson Mandela a fost conectat la aparate

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.06.2013, 23:17 | Modificat la 26.06.2013, 23:21

Nelson Mandela a fost conectat la aparate miercuri dupa-amiaza intr-un spital din Pretoria, a declarat un oficial care a fost informat in detaliu despre starea acestuia

Starea eroului luptei anti-apartheid, in varsta de 94 de ani, s-a agravat in acest weekend. El a fost internat de urgenta la 8 iunie, dupa o recidivare a infectiei pulmonare care il chinuie de doi ani si jumatate, relateaza CNN News pe site-ul sau.

Considerat ca fiind parintele tinerei democratii multirasiale sud-africane, Mandela simbolizeaza obtinerea pentru prima data a dreptului de vot de catre majoritatea neagra in 1994 si sfarsitul suferintelor indurate in timpul regimului rasist al apartheid.

Foto: Hepta

Articolul continuă după reclamă