Observator » Evenimente » Timișoara se întoarce în timp. Cavalerii și domnițele reînvie Festivalul Medieval Huniade

Video Timișoara se întoarce în timp. Cavalerii și domnițele reînvie Festivalul Medieval Huniade

Iulia Pop | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.07.2025, 15:32 | Modificat la 12.07.2025, 15:37

Cavaleri în armuri, domnițe în rochii de epocă, meșteșugari și războinici din toată Europa se întâlnesc în centrul Timișoarei, în acest weekend. Așadar, cei care vor să se bucure de o călătorie în timp, sunt așteptați la Festivalul Medieval de la Castelul Huniade. 

Se anunță o călătorie în timp, la Timișoara, unde se desfășoară cea de-a VII-a ediție a a Festivalului Medieval al Castelului Huniade. În acest weekend, centrul orasului va fi ocupat de osteni turci, soldaţi imperiali, tătari, cumani sau cavaleri teutoni, dar şi de domniţe, meşteşugari sau menestrei.

Evenimentul reunește cavaleri în armuri, domnițe în veșminte de epocă, trubaduri, falconeri, arcași, meșteșugari și războinici din toată Europa. Festivalul propune un dialog viu între istorie și spectacol, între pedagogie culturală și reconstituire artistică.

Vor avea loc turniruri cavalerești, bătălii medievale, dansuri de curte, muzică istorică, ateliere demonstrative, spectacole cu șerpi, jocuri ecvestre, parade, jonglerii și momente interactive pentru publicul de toate vârstele.

Articolul continuă după reclamă
Iulia Pop

Reporter senior la Observator Antena 1, care acoperă partea de Vest a țării. Are peste 20 de ani de experienţă în jurnalism.

Like