Observator » Ştiri externe » Cinci muncitori morți, după dezastrul de pe șantierul supermarketului din Florența. Doi dintre românii răniți, în stare gravă în spital

Video Cinci muncitori morți, după dezastrul de pe șantierul supermarketului din Florența. Doi dintre românii răniți, în stare gravă în spital

Cinci muncitori morți, după dezastrul de pe șantierul supermarketului din Florența. Doi dintre românii răniți, în stare gravă în spital Cinci muncitori morți, după dezastrul de pe șantierul supermarketului din Florența. Doi dintre românii răniți, în stare gravă în spital - Profimedia
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.02.2024, 14:30 | Modificat la 18.02.2024, 14:34

Salvatorii italieni au confirmat moartea celui de-al cincilea muncitor, în urma dezastrului care a avut loc pe șantierul unui supermarket din Florența

Presa italiană a declarat că victimele sunt un italian, trei marocani și un tunisian. Autorităţile au proclamat sâmbătă zi de doliu în oraşul Florenţa - cu păstrarea unui minut de reculegere - şi în regiunea Toscana. Între timp, doi dintre cei trei supraviețuitori români, scoşi de sub dărâmături de pompieri, se află în stare gravă la spital. Cel de-al treilea este, însă, în afara oricărui pericol.

Cinci morți după dezastrul din Florența

Printre victimele confirmate se numără și un bătrân de 60 de ani originar din Teramo, Luigi Coclite, care locuia în Collesalvetti, în provincia Livorno. Bărbatul conducea betoniere pe șantier. Lui Luigi Coclite i-au supraviețuit doi fii, în vârstă de 18 și 22 de ani, potrivit Today.

Articolul continuă după reclamă