Observator » Ştiri externe » Stare de urgență în statul Washington, după primul deces de coronavirus în SUA

Stare de urgență în statul Washington, după primul deces de coronavirus în SUA

Ambulanță la o intervenție în Statele Unite În statul Washington e stare de urgență după confirmarea primului deces de coronavirus - Roman Tiraspolsky via iStock by Getty Images
Cristian Toteştean | Timp citire: 2 minute
Publicat la 29.02.2020, 22:58 | Modificat la 29.02.2020, 23:09

Guvernatorul statului american Washington a decretat stare de urgență după ce a fost confirmat primul deces de coronavirus. Este, de asemenea, primul deces de Covid-19 înregistrat în Statele Unite.

  • Victima e un bărbat de peste 50 de ani.
  • 66 de cazuri de coronavirus în SUA.

Guvernatorul statului american Washington a decretat stare de urgență după ce a fost confirmat primul deces de coronavirus. Este, de asemenea, primul deces de Covid-19 înregistrat în Statele Unite.

Într-un comunicat, guvernatorul Jay Inslee a anunțat că decretează starea de urgență și a cerut instituțiilor să folosească toate resursele necesare pentru a combate coronavirusul.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Decizia a fost anunțată după ce un bărbat cu vârsta de peste 50 de ani a murit de coronavirus în acest stat american. Este, de asemenea, și primul deces de Covid-19 din Statele Unite.

Într-o declarație de presă, Președintele Donald Trump a precizat că persoana decedată suferea și de alte afecțiuni grave, fiind cu risc ridicat din punct de vedere medical. Liderul de la Casa Albă a transmis un mesaj populației, de a nu se panica.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pe acelaşi subiect

Deși Trump a anunțat că persoana decedată e o femeie, Centrul pentru Prevenția și Controlul Bolilor din SUA a venit cu rectificări și a precizat că e un bărbat.

Conform oficialilor americani, pacientul de coronavirus nu călătorise recent în străinătate, dând de înțeles că, foarte probabil, a contractat coronavirusul pe teritoriul SUA. Mai multe cazuri de Covid-19 au fost raportate în ultimele zile în Statele Unite. Conform ABC News, bilanțul anunțat sâmbătă indica 66 de persoane infectate în această țară.