Observator » Ştiri externe » Elevă din China, obligată să-și distrugă telefonul cu un ciocan, după ce l-a folosit în timpul orelor

Elevă din China, obligată să-și distrugă telefonul cu un ciocan, după ce l-a folosit în timpul orelor

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.10.2018, 08:25 | Modificat la 09.10.2018, 08:26

Imagini inedite surprinse într-o şcoală din China. O elevă care a fost prinsă în timp ce folosea telefonul mobil la cursuri a fost obligată de un profesor să îşi distrugă dispozitivul cu un ciocan.

Imagini inedite surprinse într-o şcoală din China. O elevă care a fost prinsă în timp ce folosea telefonul mobil la cursuri a fost obligată de un profesor să îşi distrugă dispozitivul cu un ciocan.

Fata este filmată în timp ce îşi loveşte cu reticienţă telefonul de către un alt dascăl, care a şi publicat clipul în mediul online.

Profesorii au sperat astfel să dea un exemplu elevilor din toată ţara, însă reacţiile au fost de ambele părţi.

Articolul continuă după reclamă

Dacă unii părinţi au considerat pedeapsa prea dură, au existat şi voci care au lăudat decizia drastica.

Videoclipul a fost filmat la mai puţin de o lună după ce doi elevi, tot din China, şi-au distrus telefoanele mobile din proprie iniţiativă după ce le-au folosit la cursuri.