Filme româneşti la Cannes
Două filme româneşti vor lua parte la ediţia din acest an a faimosului festival de film de la Cannes. Pelicula "L1 - L5", regizată de Letiţia Roşculeţ, o are ca protagonistă pe actriţa Ana Ularu şi urmăreşte viaţa unei unei tinere care se schimbă radical după un accident de maşină.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Filmul a fost selecţionat la o categorie pentru scurt-metraje, dar în afara concursului. Regizorul Radu Jude ia parte la Cannes 2014 cu scurt-metrajul "Trece şi prin perete".
Pelicula este o adaptare liberă după o povestire de Cehov. Va fi proiectată la o secţiune specială din cadrul Festivalului de Film de la Cannes, care are ca scop prezentarea varietăţii de expresie din cinematografia mondială.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰