Observator » Ştiri externe » Cei care merg la serviciu cu bicicleta, răsplătiţi cu bani de către Guvern

Cei care merg la serviciu cu bicicleta, răsplătiţi cu bani de către Guvern

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.06.2014, 07:33 | Modificat la 04.06.2014, 08:34

Guvernul francez testează o nouă modalitate de a reduce poluarea provocată de automobile: cei care merg la serviciu cu bicicleta vor fi răsplătiţi cu bani

Guvernul francez testează o nouă modalitate de a reduce poluarea provocată de automobile: cei care merg la serviciu cu bicicleta vor fi răsplătiţi cu bani

Aproape 20 de firme şi instituţii au acceptat să le plătească salariaţilor 25 de eurocenţi pentru fiecare kilometru parcurs pe două roţi, până la locul de muncă. Dacă iniţiativa va avea succes, va fi reluată la scară mai mare.

Alte ţări europene, ca Belgia, Danemarca sau Olanda, oferă şi ele stimulente pentru pedalat. Dar, în general, este vorba de reduceri de impozite sau facilităţi la achiziţionarea bicicletelor şi nu de bani.

Articolul continuă după reclamă