Observator » Ştiri externe » Investiţie uriaşă din Ungaria. Guvernul de la Budapesta trimite peste 3 milioane euro în România!

Investiţie uriaşă din Ungaria. Guvernul de la Budapesta trimite peste 3 milioane euro în România!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 20.05.2017, 10:08 | Modificat la 20.05.2017, 10:22

Guvernul ungar a decis să-şi extindă programele de dezvoltare economică destinate comunităţilor ungare din România şi va lansa un program pilot în valoare de un miliard de forinţi (3,2 milioane euro), a declarat vineri secretarul de stat în Ministerul ungar de Externe, Levente Magyar, informează MTI.

Guvernul ungar a decis să-şi extindă programele de dezvoltare economică destinate comunităţilor ungare din România şi va lansa un program pilot în valoare de un miliard de forinţi (3,2 milioane euro), a declarat vineri secretarul de stat în Ministerul ungar de Externe, Levente Magyar, informează MTI.

Oficialul ungar a precizat că programele destinate comunităţilor ungare din România ar putea ajunge la o valoare de 100 de miliarde de forinţi.

Guvernul de la Budapesta a lansat deja programe similare pentru comunităţilor ungare din Voievodina (Serbia) şi Transcarpathia (Ucraina). Sprijinul oferit comunităţilor ungare din Voievodina a ajuns la 50 de miliarde de forinţi, a precizat  secretarul de stat în Ministerul ungar de Externe.

Articolul continuă după reclamă

Sursa: Agerpres