Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Jessica Aber, fosta procuroare numită de Joe Biden, găsită moartă în locuința sa. A demisionat în ziua în care Trump a preluat mandatul

Jessica Aber, fostul procuror al districtului de est al Virginiei a fost găsită moartă, într-o locuinţă în Alexandria sâmbătă, au anunțat autoritățile.

de Redactia Observator

la 24.03.2025 , 12:18

Jessica Aber, fosta procuroră numită de Joe Biden, găsită moartă în locuința sa. A demisionat în ziua în care Trump a preluat funcția Jessica Aber, fosta procuroră numită de Joe Biden, găsită moartă în locuința sa. A demisionat în ziua în care Trump a preluat funcția - Profimedia

Poliția din Alexandria, Virginia, a răspuns unui apel de urgență în jurul orei 09:18, ora locală. La fața locului, ofițerii au găsit o femeie decedată, ulterior identificată ca fiind Jessica Aber.

Jessica Aber, în vârstă de 43 de ani, a fost numită procuror federal de către fostul președinte Joe Biden în 2021. Ea a demisionat în ianuarie, când Donald Trump a preluat funcția. Autoritățile au declarat că o anchetă privind moartea sa este în curs, iar medicul legist șef din Virginia va stabili cauza decesului.

Un prieten apropiat al familiei a declarat pentru CBS News, partenerul american al BBC, că se crede că moartea lui Aber a fost „rezultatul unei afecțiuni medicale preexistente”.

Articolul continuă după reclamă

Cine a fost Jessica Aber

Pe acelaşi subiect

Aber a absolvit Universitatea din Richmond, Virginia, în 2003, înainte de a urma cursurile Facultății de Drept William & Mary din Williamsburg, Virginia. Între 2006 și 2007, a lucrat ca asistent al judecătorului M. Hannah Lauck la Tribunalul Districtual al SUA pentru Districtul de Est al Virginiei.

În 2009, a început să activeze în districtul de est al Virginiei ca asistent al procurorului general al SUA, lucrând pe cazuri de fraudă financiară, corupție publică și exploatarea copiilor, conform site-ului Departamentului de Justiție.

În 2016, Aber a fost promovată în funcția de șef adjunct al diviziei penale a districtului. În august 2021, președintele Biden a nominalizat-o pentru a conduce Districtul de Est al Virginiei, iar ea a fost confirmată în unanimitate de Senatul SUA. În calitate de procuror-șef, Aber a coordonat un colectiv de aproximativ 300 de procurori, avocați și personal auxiliar.

Procuroarea a demisionat în ianuarie 2025

Aber s-a retras din funcție la începutul anului 2025, după ce Donald Trump a preluat mandatul.

Procurorii federali din Statele Unite sunt numiți de președinte, iar este o practică obișnuită ca aceștia să își dea demisia la începutul unei noi administrații prezidențiale sau ca noii președinți să numească un nou procuror principal. Într-o declarație, succesorul ei, procurorul interimar al SUA, Erik S. Siebert, a transmis că biroul este „cu inima frântă dincolo de cuvinte”.

„Ea a fost un lider, un mentor și un procuror de neegalat și este imposibil de înlocuit ca ființă umană”, a declarat Siebert, care s-a alăturat diviziei în 2010, la un an după Aber.

Senatorul american Tim Kaine, democrat din Virginia, a numit-o pe Aber un „funcționar public excepțional care și-a dedicat viața serviciului față de oamenii din Virginia”.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
45% dintre români nu ştiu cu cine vor vota. Mergeţi la urne la alegerile prezidenţiale?
Observator » Ştiri externe » Jessica Aber, fosta procuroare numită de Joe Biden, găsită moartă în locuința sa. A demisionat în ziua în care Trump a preluat mandatul