Observator » Ştiri externe » Mii de studenţi au blocat un nod rutier important din Belgrad, în semn de protest. Au fost protejaţi de o barieră din tractoare şi motociclete

Video Mii de studenţi au blocat un nod rutier important din Belgrad, în semn de protest. Au fost protejaţi de o barieră din tractoare şi motociclete

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.01.2025, 09:42 | Modificat la 28.01.2025, 09:42

Mai multe mii de studenţi sârbi au declanşat o acţiune de blocare pentru 24 de ore a unui nod important din Belgrad, pentru a denunţa corupţia. 

Tinerii au început cu un moment de reculegere, în memoria celor 15 persoane care şi-au pierdut viaţa, după ce copertina de beton a gării din Novi Sad s-a prăbuşit, deşi fusese renovată foarte recent. Studenţii şi-au menţinut revendicările de până acum.

Revendicările protestatarilor

Vor publicarea tuturor documentelor privind reabilitarea clădirii şi arestarea persoanelor suspectate că au atacat fizic studenţi şi profesori în prima fază a manifestaţiilor. Tinerii spun că nu doresc să doboare guvernul, însă vor ca instituţiile să-şi facă treaba. Studenţii prezenţi la protest au fost protejaţi de o barieră creată din tractoare şi motociclete.

Articolul continuă după reclamă

Agricultorii şi bikerii au decis să-i apere pe tineri de şoferii nervoşi, după ce o studentă a fost spulberată de o şoferiţă nervoasă, care a demarat în timp ce aceasta se afla în faţa maşinii ei.