Observator » Ştiri externe » Oferta inedită prin care barurile şi restaurantele din Germania vor să-și convingă clienții să plătească cu bani cash, nu cu cardul

Video Oferta inedită prin care barurile şi restaurantele din Germania vor să-și convingă clienții să plătească cu bani cash, nu cu cardul

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 13.11.2023, 20:10 | Modificat la 13.11.2023, 20:15

Într-o lume tot mai digitală, barurile şi restaurantele din Germania merg împotriva curentului. Tot mai multe localuri au început să ofere clienţilor reduceri de 5 sau chiar 10 la sută dacă aceştia plătesc numerar consumaţia.

Proprietarii spun că motivul acestor discounturi sunt taxele tot mai mari asociate plăţilor cu cardul, adică taxe de servicii, comisioane de tranzacţii sau închirierea POS-urilor. Experţii cred însă că, patronii încearcă să ascundă sumele reale şi, astlfel, să fraudeze statul.