Observator » Ştiri externe » Pedeapsă cu moartea după naufragiul din Coreea de Sud

Pedeapsă cu moartea după naufragiul din Coreea de Sud

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.10.2014, 16:48 | Modificat la 27.10.2014, 17:13

Procurorii sud-coreeni cer pedeapsa cu moartea pentru căpitanul feribotului care a naufragiat în aprilie şi care avea la bord peste 400 de persoane. Pentru alţi 3 membri ai echipajului, procurorii vor cere să fie închişi pe viaţă.

Procurorii sud-coreeni cer pedeapsa cu moartea pentru căpitanul feribotului care a naufragiat în aprilie şi care avea la bord peste 400 de persoane. Pentru alţi 3 membri ai echipajului, procurorii vor cere să fie închişi pe viaţă. 

Pe feribotul naufragiat acum mai bine de 6 luni, se aflau în principal elevi de liceu, ce se aflau într-o excursie organizată de şcoală. Doar 170 de persoane au supravieţuit. Căpitanul s-a urcat în singura barcă de salvare lansată la apă.