Observator » Ştiri externe » S-a adeverit! Militarul american A FOST CAPTURAT de talibani

S-a adeverit! Militarul american A FOST CAPTURAT de talibani

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.06.2014, 16:40 | Modificat la 15.06.2014, 16:44

Sergentul american Bowe Bergdahl, eliberat în schimbul unor deţinuţi de la Guantanamo, a fost ţinut doi ani în izolare totală de insurgenţii talibani afgani

Sergentul american Bowe Bergdahl, eliberat în schimbul unor deţinuţi de la Guantanamo, a fost ţinut doi ani în izolare totală de insurgenţii talibani afgani

Potrivit Fox News, Bowe Bergdahl a fost ţinut doi ani într-o cutie metalică, fără a vedea niciun om în tot acest timp. Insurgenţii talibani discutau rar cu militarul american printr-o gaură a cutiei metalice, dar ostaticul nu îi vedea, explică surse care au cunoştinţă despre "procesul de reintegrare" a sergentului american.

Bergdahl a fost adus vineri la un centru medical al armatei americane din San Antonio, în statul Texas. In vârstă de 28 de ani, acesta a fost eliberat pe 31 mai, după cinci ani în custodia talibanilor afgani.

Articolul continuă după reclamă