Observator » Ştiri externe » Sonda americană Odie, avariată la doar o săptămână după ce s-a plasat pe Lună. Unul dintre cele şase picioare ale navei s-a rupt

Video Sonda americană Odie, avariată la doar o săptămână după ce s-a plasat pe Lună. Unul dintre cele şase picioare ale navei s-a rupt

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 29.02.2024, 08:25 | Modificat la 29.02.2024, 09:01

Nu vin veşti bune depre Odie, sonda americană, care, săptămâna trecută s-a plasat cu succes pe Lună, pentru prima dată după 50 de ani!

Intuitive Machines, compania mamă a modulului de aterizare, a publicat noi fotografii din spaţiu care demonstreză că aselenizarea s-a produs prea rapid. Deja, unul dintre cele şase picioare ale navei s-a rupt, iar aceasta a rămas aşezată pe o parte. Directorul companiei a declarat că modulul de aterizare va continua să obţină informaţii de pe lună, însă nu pentru mult timp.