Observator » Ştiri externe » Ultimul sector din Zidul Berlinului a fost demolat

Ultimul sector din Zidul Berlinului a fost demolat

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.03.2013, 07:28 | Modificat la 28.03.2013, 09:08

Ultimul sector din Zidul Berlinului, ramas inca in picioare, a fost demolat pe o lungime de sase metri. Patru segmente ale Zidului au fost ridicate pentru deschiderea accesului spre santierul unei cladiri in constructie.

Operatiunea a avut loc in zori, pentru a se evita protestele. In ultimele luni, dupa ce s-a anuntat ca Zidul ar putea fi demolat, mii de persoane au manifestat pentru conservarea sa, in memoria suferintelor din timpul Razboiului Rece.

Zidul construit de autoritatile comuniste a divizat Berlinul aproape trei decenii.