Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Volkswagen riscă o amendă de aproape 18 miliarde de dolari!

Cei de la Volkswagen riscă să fie amendaţi cu aproape 18 miliarde de dolari, de reprezentanţii agenţiei pentru protecţia mediului din Statele Unite

de Redactia Observator

la 20.09.2015 , 09:36

Cei de la Volkswagen riscă să fie amendaţi cu aproape 18 miliarde de dolari, de reprezentanţii agenţiei pentru protecţia mediului din Statele Unite

Potrivit acestora, Volkswagen ar fi păcălit testele de emisii la maşinile diesel cu ajutorul unui program software. În realitate, acestea ar polua şi de 40 de ori mai mult decât o arată rezultatele testelor.

Este vorba de milioane de autoturisme vândute din 2009 până în prezent. Un purtător de cuvânt al Volkswagen a declarat că producătorul de maşini cooperează cu cei care au deschis ancheta, fără să facă alte comentarii.

Articolul continuă după reclamă
Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi hotărât cu cine votaţi pentru Primăria Capitalei?
Observator » Ştiri externe » Volkswagen riscă o amendă de aproape 18 miliarde de dolari!