22 şi 20 de ani de închisoare pentru părinţii care şi-au omorât fetiţa de trei ani prin opărire. Decizia este definitivă
Ani grei de închisoare pentru părinţii care şi-au omorât fetiţa de aproape trei ani, prin opărire: 22, respectiv 20 de ani. Bunica a fost singura care a scăpat să fie trimisă în spatele gratiilor, după ce fapta s-a prescris. Decizia instanţei este definitivă.
![22 şi 20 de ani de închisoare pentru părinţii care şi-au omorât fetiţa de trei ani prin opărire. Decizia este definitivă Parinţii criminali şi fetiţa lor](https://img.observatornews.ro/0/2025/2/7/609272/parinti-criminali-1-d772b5ce.webp?w=430&f=2&v=2)
- Scene din filmele de groază o stradă din Medgidia, după ce două familii s-au luat la bătaie, iar un bărbat a scos cuţitul. DETALII la Observator 17:00
- Suspendarea lui Iohannis, dubla 3. Opoziţia a strâns semnăturile cu ajutorul USR. Surse: Luni, şedinţa crucială
„Decizia definitivă în cazul șocant al părinților care și-au omorât copilul prin cruzimi, respectiv prin opărirea acestuia și apoi lăsarea lui sa agonizeze pe podeaua casei. 22 de ani de închisoare pentru tată și 20 de ani de închisoare pentru mamă iar bunica de la care a plecat și denunțul și fără de care nu s-ar fi putut afla adevărul a scăpat prin efectul prescripției pentru fapta de lăsarea fără ajutor”, a anunţat avocatul Adrian Cuculis.
Curtea de Apel a menţinut decizia primei instanţe
Magistrații Curții de Apel Ploiești au păstrat decizia Tribunalului Prahova. Bunica fetiţei, care primise, în primă instanță, o pedeapsă cu executare de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de lăsare fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate, a scăpat după ce faptele s-au prescris.
Părinţii fetiţei în vârstă de doi ani şi 10 luni, care a murit după ce a fost opărită intenţionat, au fost arestaţi preventiv la data de 1 aprilie 2023, măsura fiind luată la aproape doi ani de la momentul faptei, anchetatorii stabilind că minora a avut o moarte violentă, ca urmare a unor arsuri grave pe care le-a suferit, iar părinţii acesteia nu au luat nicio măsură pentru a-i asigura îngrijirile medicale necesare.
- Incendiul cu 9 morți de la Spitalul Judeţean Neamţ. Două asistente au fost trimise în judecată la 5 ani de la...
- Călugărul de la Mănăstirea Frăsinei, care a abuzat sexual doi frăţiori, condamnat definitiv la 9 ani şi 8...
- Laura Vicol: "Cu ce să-l denunţ pe Marcel Ciolacu? Nu am făcut niciun denunţ. Niciodată nu o să fug din ţară"
- Cumnatul lui Mircea Geoană, Ionuţ Costea, reţinut la Istanbul. Este condamnat la 6 ani închisoare pentru mită
- Vlad Pascu, condamnat la 10 ani de închisoare, a atacat decizia judecătorilor. Vrea o sentinţă mai uşoară
Potrivit unui comunicat postat la acel moment de Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova, organele de cercetare penală s-au sesizat din oficiu în acest caz, la data de 27 octombrie 2021, iar cercetările s-au desfăşurat iniţial cu privire la comiterea infracţiunii de ucidere din culpă.
Ulterior, Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploieşti a dispus schimbarea încadrării juridice din infracţiunea de ucidere din culpă în infracţiunea de omor asupra unui membru de familie şi declinarea competenţei de soluţionare a cauzei în favoarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, întrucât la acel moment au rezultat indicii temeinice cu privire la comiterea unei infracţiuni cu intenţie contra vieţii.
Părinţii au privit nepăsători cum fiica lor îşi da ultima suflare
"În fapt, a rezultat că în seara de 26.10.2021, în jurul orei 22,00, aflându-se în comuna Poienarii Burchii, judeţul Prahova, victima M.A.P., în timpul băii de seară, a suferit arsuri cu apă fierbinte, de grad II-III, pe 54% din suprafaţa corporală, după care, în intervalul orar 22,00 - 05,00, nici inculpatul M.H., nici soţia acestuia M.M.D, deşi, în calitate de părinţi, aveau obligaţia legală de a acţiona în sensul asigurării accesului, de urgenţă, la îngrijiri medicale de specialitate, nu au luat nicio măsură, stând în pasivitate, deşi copilul a dat semne vizibile de suferinţă. Decesul victimei a fost constatat de echipajul de la ambulanţă solicitat de martorul L.C., proprietarul imobilului, la data de 27.10.2021, ora 05,00", arăta sursa citată.
Potrivit raportului de expertiză medico-legală (autopsie), moartea victimei a fost violentă şi a fost cauzată de insuficienţă cardio-respiratorie acută, urmare a arsurilor, între leziuni şi deces existând legătură de cauzalitate directă necondiţionată.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰