Antena Meniu Search
x

Curs valutar

De ce a fost dat în urmărire naţională Marius Semeniuc, acuzat că ar fi plănuit o lovitură de stat. La scurt timp a fost găsit în Sighetu Marmaţiei

Doi dintre bărbaţii anchetați de procurorii DIICOT pentru trădare au fost arestați seara trecută de magistraţii Curţii de Apel din Capitală. Alţi patru suspecţi sunt cercetaţi sub control judiciar. Totul are legătură cu faptul că ar fi plănuit să preia puterea din România, cu ajutorul Rusiei, să scoată ţara din NATO şi să-i schimbe numele în "Geţia" după ce ar fi dizolvat Parlamentul şi Guvernul. Gruparea organizată după reguli militare folosea un veteran de război cu imagine de patriot pentru a-şi atrage adepţi. Unul dintre cei arestaţi le-a dat ceva emoţii poliţiştilor, seara trecută. 

de Denisa Dicu

la 07.03.2025 , 13:37

Doi membri principali ai Comandamentului Vlad Ţepeş, Dinu Adrian Robertin şi Marius Semeniuc, au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile. Alţi patru membri au fost plasaţi sub control judiciar. Până când judecătorii s-au pronunţat privind propunerea procurorilor DIICOT, ordonanţele de reţinere au expirat astfel încât cei doi au mai avut parte de câteva clipe de libertate. 

Marius Semeniuc, un profesor de limba rusă din Harghita, se îndrepta spre casă când magistraţii Curţii de Apel Bucureşti s-au pronunţat în dosar. Acesta nu a fost găsit în momentele imediat următoare de poliţişti, drept urmare a fost dat în urmărire naţională. Ulterior a fost găsit în Sighetu Marmaţiei, de unde a fost preluat de anchetatori şi încarcerat în arestul central.

El şi ceilalţi cinci membri ai organizaţiei paramilitare au fost acuzaţi de procurorii DIICOT de trădare, asta pentru că, începând cu 2023 au pus bazele unei grupări ce avea ca scop scoaterea României din NATO, desfiinţarea partidelor politice şi reorganizarea Guvernului. 

Vezi și
Denisa Dicu Like

Pasiune, adrenalină, curiozitate și dorința de a afla poveștile oamenilor. Sunt doar câteva dintre lucrurile care mă îndeamnă să fac jurnalism cu atât de mult drag.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Credeţi că autoritățile ar trebui să intensifice controalele asupra mașinilor modificate ilegal?
Observator » Justiţie » De ce a fost dat în urmărire naţională Marius Semeniuc, acuzat că ar fi plănuit o lovitură de stat. La scurt timp a fost găsit în Sighetu Marmaţiei