Update Muntenegru - România 2-0 LIVE TEXT. Meci slab al tricolorilor, la Podgorica. Chiricheș a reușit două gafe uriașe într-o singură partidă

Muntenegru - România 2-0, în Liga Națiunilor. Tricolorii au pierdut prima confruntare din grupe, după un meci cât se poate de slab la Podgorica. Naționala a avut o primă ocazie abia după 72 de minute. N-au lipsit, însă, gafele. Două la număr, ambele ale lui Vlad Chiricheș, căpitan de echipă. Cele mai importante momente au fost transmise LIVE TEXT pe ObservatorNews.RO.

la 04.06.2022, 23:37

• Bosnia – România (7 iunie, 21:45, Antena 1) şi România – Finlanda (11 iunie, 21:45, Antena 1)

Minutul 87: Gol Muntenegru, după o a doua gafă uriașă lui Vlad Chiricheş.

Minutul 72: România a avut o primă ocazie! Denis Alibec l-a încercat pe portarul Mijatovic cu un șut.

Minutul 65: Gol Muntenegru, după o gafă uriaşă a lui Vlad Chiricheş.

Minutul 47: Fanii naționalei au aprins torţe în tribune. Observatorul şi-a notat acest lucru, iar tricolorii riscă să fie sancţionați.

A început repriza a doua!

Minutul 45: S-a încheiat prima repriză. Din păcate, naţionala lui Edi Iordănescu nu a avut niciun şut pe poartă.

Minutul 35: Ocazie uriașă pentru Muntenegru. Marusic a trimis mingea în bară, iar tricolorii au scăpat cu un simplu corner.

Minutul 22: Muntenegru a avut două ocazii în mai puțin de două minute. Mugosa a trimis de două ori balonul peste poarta apărată de Niță.

Minutul 10: Este clar planul muntenegrenilor. Vor să-și impună stilul agresiv și să-i intimideze pe tricolori. Primele efecte se văd deja: Iulian Cristea a căzut din nou în urma unui duel. Edi Iordănescu a fost nevoit să îl schimbe pe fundaşul de la FCSB. Alex Creţu de la Universitatea Craiova i-a luat locul.

Minutul 1: Muntenegrenii joacă tare încă din primele momente. Vlad Chiricheş şi Iulian Cristea au căzut în urma unui duel. Edi Iordănescu, un car de nervi.

Echipele de start Muntenegru – România

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 6. Chiricheș - cpt., 17. Rus, 11. Bancu – 18. Marin, 3. Cristea, 14. Olaru – 9. Ivan, 19. Tănase, 13. Mihăilă.

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Crețu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 10. Maxim, 15. Burcă, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Camora, 23. Mitriță

Selecționer: Edward Iordănescu

MUNTENEGRU: 1. Mijatović – 7. Vešović, 5. Vujačić, 6. Tomašević-cpt., 2. Vukčević – 23. Marušić, 20. Raičković, 10. Janković, 16. Jovović – 17. Hakšabanović – 9. Mugoša. Selecționer: Miodrag Radulovic

Rezerve: 12. Petković, 13. Dragojević – 3. Radunović, 4. M. Vukčević, 8. D. Božović, 11. Bećiraj, 14. Duranović, 15. Balić, 18. Savićević, 19. Šćekić, 21. Sekulic, 22. Milović

Selecţioner: Miodrag Radulovic

La partida de la Podgorica sunt aşteptaţi 8.000 de spectatori, dintre care aproape 300 vor fi fani ai echipei României.

22. Mario Camora (CFR Cluj, 7/0),

23. Alexandru Mitriţă (PAOK Salonic | Grecia, 17/3).

România întâlneşte Muntenegru în primul său meci de fotbal din grupele Ligii Naţiunilor 2022-2023

România va juca în iunie două meciuri cu reprezentativa Muntenegrului, pe 4 iunie în deplasare (stadionul Gradski din Podgorica) şi pe 14 iunie acasă (Stadion Rapid-Giuleşti - Bucureşti), în deplasare cu Bosnia-Herţegovina, pe 7 iunie (Stadion Bilino Polje - Zenica) şi acasă cu Finlanda, pe 11 iunie (Stadion Rapid-Giuleşti - Bucureşti), toate de la ora 21:45.

Ultimele două meciuri ale României se vor disputa în luna septembrie, acasă cu Bosnia şi în deplasare în Finlanda.

Muntenegru - România se joacă sâmbătă 4 iunie, de la 21:45, la Podgorica

Primul meci al României din Liga Naţiunilor 2022-2023 se desfăşoare în deplasare, pe 4 iunie, de la ora 21:45, la Podgorica.

Trei zile mai târziu, "tricolorii" dispută un meci în Bosnia şi Herţegovina, la Zenica, tot de la 21:45, meciul fiind transmis în direct de Antena 1.

Tot pe Antena 1 va juca România şi primul meci de acasă, care se desfăşoară pe 11 iunie, pe stadionul Giuleşti, cu începere de la ora 21:45.

Şi tot în Giuleşti se desfăşoară şi a patra partidă din grupa B3 a "tricolorilor", returul cu Muntenegru fiind programat pe 14 iunie, de la ora 21:45.

Adrian Mutu, specialistul Antenei 1 la meciurile României

Adrian Mutu va fi specialistul Antenei 1 la meciurile României transmise în următorii 6 ani din preliminariile Euro, Cupei Mondiale și UEFA Nations League.

Adrian Mutu va face pereche cu prezentatorul Antena Sport, Dan Pavel, în emisiunile "Hai, România! În fiecare zi!", difuzate înainte și după partidele naționalei. Primele două apariții vor fi la cele două meciuri transmise de Antena 1 în luna iunie - marți 7 iunie, ora 21.45, Bosnia - România și sâmbătă 11 iunie, ora 21.45, România - Finlanda, meci-eveniment care marchează 100 de ani de la primul joc al României, pe 8 iunie 1922, 2-1 la Belgrad.

Adrian Mutu este, alături de Gheorghe Hagi, cel mai bun marcator din istoria naționalei cu 35 de reușite, creator de spectacol la Chelsea, Inter, Juventus sau Fiorentina, iar la începutul anului a fost foarte aproape să devină selecționerul României.

"E foarte greu de exprimat în cuvinte, dar a îmbrăca tricoul echipei naționale a fost cea mai mare onoare și o mare responsabilitate să am posibilitatea de a reprezenta toți românii prin acest sport foarte frumos. Sper că am facut-o cu cinste, sper că v-ați bucurat! Vă mulțumesc că ați fost alături de mine la fiecare meci și sper să fiți în continuare alături de echipa națională", a declarat Adrian Mutu.

Observator » Liga Natiunilor » Muntenegru - România 2-0 LIVE TEXT. Meci slab al tricolorilor, la Podgorica. Chiricheș a reușit două gafe uriașe într-o singură partidă