Video Iohannis a strâns gunoaiele de pe malul Argeşului. Mesajul preşedintelui: "Marginea drumului nu e groapă de gunoi"
De deşeuri s-a ocupat azi şi preşedintele ţării. Dar a preferat să nu vorbească despre importanta ameninţare de securitate pe care o reprezintă miile de tone de gunoaie care vin din lume în România.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Klaus Iohannis a adunat personal astăzi deşeuri strânse pe malul râului Argeş. Acţiunile voluntarilor care adună gunoaiele altora sunt binevenite, spune preşedintele, dar avem nevoie de colectarea eficientă a deşeurilor, de educaţie şi de... bani prin PNRR.
"Marginea drumului nu e groapă de gunoi, albia râului nu e groapă de gunoi. Am găsit tot felul de deşeuri, foarte multe PET-uri, adică sticle de plastic şi doze. Trebuie să înţelegem importanţa deşeurilor pentru economie, pot fi recuperate", a declarat preşedintele Klaus Iohannis.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰