Observator » Ştiri politice » Nicuşor Dan l-a decorat pe Lech Walesa, fost preşedinte al Poloniei, cu Ordinul Naţional "Steaua României"

Nicuşor Dan l-a decorat pe Lech Walesa, fost preşedinte al Poloniei, cu Ordinul Naţional "Steaua României"

Nicuşor Dan l-a decorat pe Lech Walesa, fost preşedinte al Poloniei, cu Ordinul Naţional "Steaua României" Lech Walesa, fost preşedinte al Poloniei - Profimedia
Nicu Tatu | Timp citire: 1 minut
Publicat la 25.06.2026, 13:27 | Modificat la 25.06.2026, 13:34

Președintele Nicușor Dan l-a decorat pe fostul lider polonez Lech Walesa cu Ordinul Național "Steaua României" în grad de Mare Cruce, una dintre cele mai înalte distincții ale statului român. Decorația a fost acordată pentru contribuția sa la consolidarea relațiilor româno-polone și pentru rolul important jucat în promovarea valorilor democratice în Europa de Est.

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a semnat decretul de decorare a domnului Lech Walesa, a anunţat Administraţia Prezidenţială într-un comunicat oficial. 

Astfel, în semn de înaltă apreciere pentru meritele excepţionale avute la consolidarea şi aprofundarea relaţiilor bilaterale româno-polone, precum şi pentru contribuţia esenţială la promovarea valorilor democratice în spaţiul est-european, Preşedintele Nicuşor Dan a conferit Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Mare Cruce domnului Lech Walesa, fost Preşedinte al Republicii Polone.

Şeful statului urmează să aibă, joi, o întâlnire cu Lech Walesa, fost Preşedinte al Republicii Polone, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk.

Articolul continuă după reclamă

Preşedintele Nicuşor Dan se află în Polonia, unde participă la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki).

Summitul este găzduit de Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta vor participa preşedinţii României şi Lituaniei, precum şi prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei şi Letoniei.