Observator » Ştiri politice » Viorica Dancilă a demisionat din fruntea PSD

Viorica Dancilă a demisionat din fruntea PSD

Redactia Observator | Timp citire: 3 minute
Publicat la 27.11.2019, 09:34 | Modificat la 27.11.2019, 11:08

Viorica Dăncilă a demisionat din fruntea partidului social-democrat, după o şedinţă CEx tensionată, care s-a întins până târziu în noapte.

Viorica Dăncilă a demisionat din fruntea partidului social-democrat, după o şedinţă CEx tensionată, care s-a întins până târziu în noapte. Ea a declarat că nu a fost împinsă de la spate să renunţe, ci a plecat de bună voie, pentru că şi-a asumat rezultatul slab la prezidenţiale. Dăncilă a rămas totuşi în partid, este şefă la organizaţia de femei.

Şi vechea conducere a PSD a demisionat. Până la Congresul din februarie, interimatul va fi asigurat de Marcel Ciolacu, preşedintele Camerei Deputaţilor. El susţine că se vrea o resetare totală a PSD-ului. Şedinţa CEx s-ar fi lăsat şi cu lacrimi, după o ceartă între Gabriela Firea şi Marian Oprişan.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Deşi a susţinut că nu va lăsa partidul la greu după eşecul de la prezidenţiale, Viorica Dăncilă s-a răzgândit. Decizia de a renunţa la şefia PSD a venit aproape de miezul nopţii, după mai bine de şase ore de discuţii tensionate. Este cel mai scurt mandat al unui preşedinte al PSD. Doar cinci luni a condus Dăncilă partidul social-democrat.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pe acelaşi subiect

Frâiele partidului, până la Congres, au fost preluate de şeful Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu. El susţine că doreşte o reformă din temelii PSD. Iar Viorica Dăncilă nu rămâne fără funcţie.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Surse din partid susţin că inclusiv şefa de campanie, Olguţa Vasilescu, i-ar fi cerut demisia Vioricăi Dăncilă. Odată cu ea, pleacă toată vechea conducere. Majoritatea vicepreşedinţilor au demisionat, iar Biroul Permanent Naţional s-a dizolvat.

Deşi părea că nu va renunţa la funcţie, preşedintele executiv al PSD, Eugen Teodorovici, şi-a dat şi el demisia. Iar Mihai Fifor a anunţat, pe facebook, că se retrage din funcţia de secretar general. În locul lui, ca interimar, a fost ales Paul Stănescu. Au fost votaţi şi opt vicepreşedinţi.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

La şedinţa CEx s-a lăsat însă cu reproşuri şi vorbe grele. Marian Oprişan ar fi jignit-o pe Gabriela Firea, care ar fi izbucnit în plâns.

Conducerea interimară va fi menţinută până la Congresul Extraordinar, care se va organiza, cel mai probabil, în luna februarie. Marcel Ciolacu nu a vrut să spună dacă va candida pentru şefia permanentă a partidului.

Până atunci, actualii lideri vor merge în judeţele unde s-au înregistrat rezultate slabe la prezidenţiale şi nu este exclus să plătească cu funcţia şi preşedinţii de organizaţii.