Observator » Ştiri sociale » 4.500 de angajati ai Postei Romane vor fi disponibilizati

4.500 de angajati ai Postei Romane vor fi disponibilizati

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 29.05.2013, 12:34 | Modificat la 29.05.2013, 18:55

Aproximativ 4.500 de angajati ai Postei romane vor fi concediati pana la sfarsitul anului. Niciun investitor nu a cumparat caietul de sarcini pentru privatizarea companiei, asa ca nu exista solutii de redresare, a declarat Ion Smeeianu, directorul Postei

Disponibilizarile vor face parte din procesul de restructurare a Postei Romane, fiind facute in acord cu sindicatele.

Posta ar putea fi salvata prin privatizare, dar niciun investitor nu s-a aratat interesat. Astfel, Guvernul a decis sa prelungeasca cu sase luni termenul de privatizare a companiei.

Articolul continuă după reclamă

Posta Romana are datorii in valoare de 107 milioane de lei, aproximativ 25 de milioane de euro.

In prezent, 32.000 de salariati isi desfasoara activitatea in aproximativ 5.600 de unitati postale.