Observator » Ştiri sociale » Alţi doi oameni au murit din cauza gripei. Bilanţul negru a ajuns la 89 de victime

Alţi doi oameni au murit din cauza gripei. Bilanţul negru a ajuns la 89 de victime

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.02.2019, 14:35 | Modificat la 06.02.2019, 14:37

Alţi doi oameni au murit în urma infecţiei cu virusul gripal. Bilanţul negru ajunge, astfel, la 89 de victime. Cei mai mulţi dintre cei decedaţi făceau parte din categoriile de risc şi niciunul nu era vaccinat antigripal.

Alţi doi oameni au murit în urma infecţiei cu virusul gripal. Bilanţul negru ajunge, astfel, la 89 de victime. Cei mai mulţi dintre cei decedaţi făceau parte din categoriile de risc şi niciunul nu era vaccinat antigripal.

Capitala, dar şi judeţele Prahova, Olt, Arad şi Argeş sunt în topul îmbolnăvirilor de gripă. Îngrijorarea este cu atât mai mare cu cât medicii spun că încă nu s-a atins vârful epidemiei.

Se iau măsuri şi în spitale. Accesul este limitat pentru evitarea răspândirii virusului. De asemenea, în Bucuresti şi în mai multe oraşe din ţară sunt dezinfectate mijloacele de transport în comun.

Articolul continuă după reclamă