Observator » Ştiri sociale » Bunici împrumutați pentru a lua cadouri nepoților

Bunici împrumutați pentru a lua cadouri nepoților

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 07.12.2016, 16:33 | Modificat la 08.12.2016, 00:19

Cu mâinile tremurânde, sprijiniţi în baston, se aşează umili la coadă, să primească un împrumut. Singura lor bucurie sunt nepoţii. Şi nimic nu e mai dureros decât gândul că nu pot să le cumpere nimic de Moş Crăciun. Iar ca să le facă o bucurie, împrumută de la casele de ajutor reciproc câteva sute de lei pe care le dau înapoi în rate. E soarta multor bătrâni din România.

Cu mâinile tremurânde, sprijiniţi în baston, se aşează umili la coadă, să primească un împrumut. Singura lor bucurie sunt nepoţii. Şi nimic nu e mai dureros decât gândul că nu pot să le cumpere nimic de Moş Crăciun. Iar ca să le facă o bucurie, împrumută de la casele de ajutor reciproc câteva sute de lei pe care le dau înapoi în rate. E soarta multor bătrâni din România.

Se întâmplă cu sărăcia cum se întâmplă şi cu bătrâneţea. Ajungi până la urmă s-o suporţi. Pentru aceşti pensionari, cel mai greu e când vin sărbătorile. Şi ar vrea să le facă o bucurie nepoţilor. Dar pensia nu le ajunge. Aşa că se împrumută.

La 79 de ani, Profira Baciu a venit în baston să ia 800 de lei împrumut.

Articolul continuă după reclamă

În luna decembrie, numărul împrumuturilor la Casa de Ajutor Reciproc din Galaţi s-a dublat. Unii pensionari se mulţumesc şi cu 100 de lei pe care îi dau apoi în rate.

În această perioadă, 100 de pensionari din judeţul Galaţi trec zilnic pragul CAR pentru a putea trece cu bine peste aceste sărbători.