Copii mulţi, creşe puţine! Este situaţia alarmantă cu care se confruntă tot mai mulţi părinţi din Capitală
Un simplul calcul arată că 25 de copii se bat pe un singur loc, iar cozile la înscrieri sau preînscrieri devin o adevărată provocare pentru adulţi. Listele de aşteptare adună sute de copii anual, iar alternativele sunt fie o creşă privată.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Un simplul calcul arată că 25 de copii se bat pe un singur loc, iar cozile la înscrieri sau preînscrieri devin o adevărată provocare pentru adulţi. Listele de aşteptare adună sute de copii anual, iar alternativele sunt fie o creşă privată. pentru cine îşi permite, fie o bonă sau bunicii. Un parteneriat între companii şi stat ar putea da soluţia: patronul plăteşte creşa, iar apoi, ca angajator, îşi recuperează banii prin scutirea de la plata impozitelor lunare.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰