Observator » Ştiri sociale » Două loturi de vaccin cu probleme au fost retrase din circuitul medical

Două loturi de vaccin cu probleme au fost retrase din circuitul medical

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.01.2015, 19:28 | Modificat la 22.01.2015, 19:51

E alertă în ţară după ce zeci de elevi de clasa a opta au ajuns la spital cu febră, frisoane şi ameţeli, după ce au fost vaccinaţi la şcoală

E alertă în ţară după ce zeci de elevi de clasa a opta au ajuns la spital cu febră, frisoane şi ameţeli, după ce au fost vaccinaţi la şcoală

În cinci judeţe unde au ajuns două loturi de vaccin cu probleme, Ministerul Sănătăţii a decis să le retragă din circuitul medical. În Argeş, 12 elevi au fosi investigaţi în doar 24 de ore.

Revoltaţi, părinţii susţin că nu au fost anunţaţi de şcoală că urmează să le fie vaccinaţi copiii.

Articolul continuă după reclamă

18 elevi din Bacău şi 12 de la o şcoală din Gorj au ajuns şi ei la spital cu reacţii adverse după acelaşi vaccin.