Observator » Ştiri sociale » Drum blocat de 300 de angajaţi ai Termocentralei Mintia

Drum blocat de 300 de angajaţi ai Termocentralei Mintia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.08.2014, 16:23 | Modificat la 04.08.2014, 16:43

Drumul Naţional 7 a fost blocat în această dimineaţă de 300 de angajaţi ai Termocentralei Mintia din cadrul Complexului Energetic Hunedoara.

Drumul Naţional 7 a fost blocat în această dimineaţă de 300 de angajaţi ai Termocentralei Mintia din cadrul Complexului Energetic Hunedoara. 

Oamenii au protestat faţă de prevederile noului contract de muncă, care i-ar afecta în primul rând pe cei 1700 de energeticieni ai unităţii. O schimbare este reducerea săptămânii de lucru de la cinci la patru zile şi, în consecinţă, diminuarea salariilor cu peste 20 la sută. Angajaţii se revoltă. Ei ameninţă să continue protestul până când vor avea în mână demisia conducerii Complexului energetic