Gerul din ultima perioadă nu afectează doar oamenii, ci şi animalele din grădinile zoologice
În Ploieşti, de exemplu, îngrijitorii fac eforturi serioase pentru ca vieţuitoarele de aici să resimtă cât mai puţin disconfortul termic.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
În Ploieşti, de exemplu, îngrijitorii fac eforturi serioase pentru ca vieţuitoarele de aici să resimtă cât mai puţin disconfortul termic. Cei mai afectaţi sunt papagalii şi maimuţele, pentru care adăpostul este încălzit în permanenţă, iar vieţuitoarele sunt răsfăţate cu fructe şi legume proaspete. Sunt însă şi specii de animale care se bucură din plin de zăpadă şi de gerul de afară.
Papagalii Amazon par că ar pleca înapoi în ţările calde. De ei, îngrijitorii Grădinii Zoologice de lângă Ploieşti au grijă să nu resimtă temperaturile extreme, aşa că le-au pregătit o cameră călduroasă şi, ca un plus de răsfăţ, le oferă fructe proaspete zilnic.
La Zoo, există însă şi animale care sunt în elementul lor atunci când e frig şi se bucură din plin de zăpadă. Ba chiar oferă vizitatorilor un adevărat spectacol. Tina şi Mara, cele două femele din specia tigru siberian în vârstă de 7 ani, se joacă de zor în decorul îngheţat.
Iarna îi avantajează şi pe cerbii lopătari, pe iaci şi pe mufloni.
În adăposturile de la Bucov, sunt îngrijite peste 550 de animale, din peste 60 de specii.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰