Mărțișorul, nelipsit de 1 martie
Este ultima zi de iarnă, iar de mâine, oficial, intrăm în anotimpul renaşterii. Şi cine e vestitorul primăvarerii? Mărţişorul, bineînţeles. Însă nici el nu mai e ce a fost odată. Pe lângă tradiţionalul fir împletit în alb şi roşu, de la an la an, meşterii populari se întrec în idei cât mai igenioase pe care le pun apoi pe tarabă pentru doritori. Acolo şi-au găsit locul mărţişoarele comestibile sau parfumate.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Este ultima zi de iarnă, iar de mâine, oficial, intrăm în anotimpul renaşterii. Şi cine e vestitorul primăvarerii? Mărţişorul, bineînţeles. Însă nici el nu mai e ce a fost odată. Pe lângă tradiţionalul fir împletit în alb şi roşu, de la an la an, meşterii populari se întrec în idei cât mai igenioase pe care le pun apoi pe tarabă pentru doritori. Acolo şi-au găsit locul mărţişoarele comestibile sau parfumate.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰