Observator » Ştiri sociale » Locuitorii din Bacău au din nou apă, după 7 zile de chin

Locuitorii din Bacău au din nou apă, după 7 zile de chin

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 21.07.2018, 19:14 | Modificat la 21.07.2018, 20:36

E sărbătoare în Bacău. După şapte zile în care la robinet nu a mai curs nici măcar o picătură, oraşul are din nou apă.

E sărbătoare în Bacău. După şapte zile în care la robinet nu a mai curs nici măcar o picătură, oraşul are din nou apă. Timp de o săptămână, 150 de mii de oameni au suferit de sete sau au stat la cozi, pentru câteva sticle, după ce o conducă a cedat. Mai grav e că şi spitalul din Bacău a fost afectat de criză: doar cazurile urgente au intrat în operaţie.

Localnicii au protestat zile în şir, iar un bărbat chiar a ales să iasă gol-puşcă în stradă, unde a făcut un duş cu apa îmbuteliată lăsată de autorităţi. Poliţiştii l-au încătuşat şi l-au condus la secţie.